NÁMITKY PODANÉ SPOLKEM DO ÚZEMNÍHO ŘÍZENÍ

Díky významné podpoře místních občanů Liboce a Ruzyně je náš spolek účastníkem započatého územního řízení. Proto jsme společně s odborníky a právníky připravili námitky k úseku Veleslavín – Ruzyně a ty jsme dne 28.3.2025 zaslali prostřednictvím zastupující Advokátní kanceláře Radek Motzke, s.r.o. do započatého územního řízení vedeném Magistrátem hlavního města Prahy pod sp.zn. S-MHMP 657536/2023/STR.

Nejsme principiálně proti modernizaci trati. Žádáme však, aby byla posouzena a povolena v souladu s platným právem a byla navržena ve standardu odpovídajícím 21. století.
Zde zmiňujeme jen ty nejdůležitější námitky:

Zásahy do práva na příznivé životní prostředí - realizací stavby v navrhované podobě vznikne na území Liboce a částečně na území Ruzyně „železniční dálnice“ či spíše odkryté „povrchové metro“, které nemá v Praze obdoby. Ačkoliv navazující úsek Dejvice – Veleslavín hodlá Správa železnic zahloubit, neboť „povrchové vedení ve stávající stopě by mělo drastické dopady na okolní zástavbu“ (citace z webu Správy železnice), všechna negativa povrchového vedení mají být v úseku Veleslavín – Ruzyně zachována.
Přístup investora je tak diametrálně odlišný od řešení předchozího úseku Praha-Dejvice – Praha Veleslavín.

Závazné stanovisko EIA z roku 2009 není použitelné - záměr 2025 je předkládán do územního řízení, aniž by bylo rozhodnuto o prodloužení platnosti Stanoviska EIA 2009, a aniž by bylo vydáno verifikační stanovisko k záměru.

Stanice Praha-Liboc měla být původně umístěna podél ulic Naardenská a U Kolejí. Nově je zastávka navržena na zcela jiném místě, které je však v bezprostřední blízkosti bytových domů v ulici Pavlovská a Ruzyňská, a to se všemi souvisejícími negativními aspekty provozu, jako je obtěžování světelným smogem ze zastávky i nově navrženého veřejného osvětlení nových přístupových komunikací, hlukem z provozu zastávky. Vliv nového umístění zastávky na obyvatele stávajících přilehlých domů přitom nebyl nikdy posouzen v procesu EIA a tito obyvatelé se tak nemohli k záměru vyjádřit.

Součástí stavby modernizace dráhy je i trakční napájecí stanice a transformovna 110/22 kV PREdistribuce v bezprostřední blízkosti Libockého rybníka, s novým stožárem velmi vysokého napětí přímo u rybníka. Objekt nebyl v dokumentaci pro Stanovisko EIA 2009 jakkoliv blíže popsán a veřejnost se nemohla k těmto stavbám energetické infrastruktury vyjádřit.

Nebyl posouzen „přechodný stav“ zahrnující provoz motorových vlaků. Důsledkem je, že v rámci „přechodného stavu“, jehož délku lze odhadnout na 10 – 15 let, stoupne na úseku Veleslavín - Ruzyně zátěž z provozu motorových vlaků, a to o 295 % oproti dnešku v denních hodinách a o 405% oproti dnešku v nočních hodinách. Zároveň mají během výstavby tunelů navazujícího úseku lokalitou Veleslavín – Ruzyně jezdit nákladní vlaky s odváženou rubaninou.

Nebyl posouzen hluk ze silniční dopravy u nového dopravního řešení v uzlu ulice Libocká a přeložky U Prioru, přitom nově navrženou a světelně signalizovanou křižovatkou Libocká x U Prioru má projíždět 18 tisíc vozidel denně.

Záměr je v rozporu s cíli a úkoly územního plánování i s pražskými stavebními předpisy
Předložený Záměr 2025 představuje bezohledné urbanistické řešení, které je v rozporu se strategickými dokumenty městského plánování hlavního města Prahy, jako jsou Manuál tvorby veřejných prostranství či Strategie aktivní mobility.

Uzavíráme, že jde o záměr, který není možné povolit, protože je v rozporu s právními předpisy.

Nedostatky záměru lze řešit jeho úpravou z povrchové varianty na variantu zahloubenou. Požadujeme, aby tato varianta byla posouzena podle zákona EIA. Zahloubenou variantu preferujeme i v případě, že by si vyžádala větší zábor pozemků pro stavbu.

V započatém územním řízení je více jak 1000 účastníků řízení. Tedy každý účastník může ve lhůtě 30 dní od převzetím oznámení (doporučeně, datovou schránkou) podat námitky.
Zde je náš zaslaný19 stránkový dokument , obsahující všechny naše kompletní námitky. Každý účastník si tak z něj může vybrat především ty námitky, které se týkají právě jeho okolí a místa, kde cítí nejsilnější dopady bezohledné „modernizace trati“.

Děkujeme za veřejnou podporu a věříme, že společně dosáhneme přívětivější a šetrnější modernizace trati. Modernizace, kterou si občané Liboce a Ruzyně zaslouží stejně tak, jako občané předchozích či navazujících úseků.

Další novinky

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas.